Arstid

Ülevaate Eestis töötavatest dermatoloogidest leiate rubriigis Dermatoloogid lingil www.derma.ee

Nahahooldus

Nahahoolduse kohta saate infot lehelt www.derma.ee

Taastusravi

PSORIAASI  TAASTUSRAVI

 VEEPROTSEDUURID

 Psoriaasi ja psoriaatilise artriidi ravi vajab veeprotseduuride järjekindlat teostamist.

Väga positiivselt mõjuvad ürdivannid ja vesivõimlemine.

Ürdivanni valikul peab patsient lähtuma teadmisest nahka ägestavatest komponentidest. Raviva toimega taimete taluvus või talumatus on vägagi individuaalne.

Vesivõimlemisel basseinis peab jälgima, et vesi ei oleks ülemäära kloorine. Kloori liigne sisaldus vees ägestab nahka ning mõjub psoriaasile pigem negatiivselt.

Samas on vesivõimlemine asendamatu taastusravimeetod haigetele liigestele. Vesivõimlemist on hea teostada rühmatööna juhendaja saatel aga samuti võib harjutusi selgeks õppida ka haige ise.

 

MUDARAVI

Haigete kogemused mudaravi osas on väga erinevad ning enne ravi alustamist on soovitav  konsulteerida oma arstiga.

Üldjuhul on mudaravil hea põletikuvastane toime. Järjekindla mudaravikuuri järel psoriaasikollete turse nahal kahaneb ning märgata on samuti põletiku taandumist.

Haigete liigeste korral on patsiendid märganud valu taandumist ja kergendatud tunnet liikumisel.

Mudaravi võib psoriaasi ka ägestada, mille põhjuseks on tavaliselt mudakomponentide talumatus. Mudaravi ei soovitata psoriaasi või psoriaatilise artriidi ägeda arengufaasi puhul ning siinkohal peab leppima teiste veidi mahedamate taastusravimeetoditega.

 

SOOLARAVI

Soolaravi teostatakse taastusraviasutustes reeglina soolakambrites. Psoriaasi soolaravikuuri on soovitav teostada vaid raviarsti soovitusel vältimaks kõrvaltoimeid teistele kaasuvatele haigustele.

Psoriaasi soolaravi positiivne efekt seisneb soola heas mõjus naharakkudele. Soolaravis kasutatakse tavaliselt meresoola. Erilise toimega on Surnumere sool, mida võib kasutada vannide tegemisel ka kodustes tingimustes.

Valgusravi

PSORIAASI  VALGUSRAVI

 Valgusravis ehk fototeraapias avaldavad samaaegselt mõju nii infrapunane, ultraviolett kui ka nähtav valgus. Valgusravi suurendab kiiritatavate kudede verevarustust, kiirendab ainevahetust, hävitab baktereid ja suurendab D vitamiini moodustumist, avaldades samas mõju rakulistele struktuuridele.

Psoriaasihaige nahk on valguskiirgusele samamoodi tundlik ja lööbe ägenemise perioodis isegi enam kui muutusteta täiesti terve nahk.

Psoriaasi korral tuleb valgusravi alustamisel arvestada nii isiku üldseisundit kui naha tervislikku seisundit. Umbes 90% psoriaasihaigetest paraneb hästi õigesti määratud ja doseeritud valgusravi puhul ja vaid ligi 10% on neid isikuid, kellel haigus kindlasti ägeneb.

Valgusravi ei tohi alustada haiguse ägenemise ajal.

Meie riigis kättesaadava UVB-ravi soovitatakse alustada 20 sekundist, lisades aega ettevaatlikult. Nädalas on mõistlik teha kolm seanssi, kuuriks 25-50 korda.

UVB-protseduurid peavad toimuma meditsiinitöötaja kontrolli all.

Naha ägenemisel tuleb UVB-ravi koheselt katkestada.

UVB-ravi toimub valgusravi kabiinides, peanaha psoriaasi korral kasutatakse aga psoriaasikammi.

Eesti Psoriaasiliidu liikmemaksu mittevõlglastest liikmed saavad UVB-ravi Telliskivi Perearstikeskuses aadressil Tallinn, Telliskivi tn.1 hinnaga 1,30 €  / seanss.

 Eesti Psoriaasiliidu kontoris aadressil Tallinn, Toompuiestee 10-209 võib laenutada psoriaasikammi hinnaga 0,50 € / päev.

Kliimaravi Surnumere ääres
Prindi

 

Infot surnumere kohta leiate siit: www.deadseaclinic.com

KLIMAATILINE RAVI SURNUMEREL

 

Surnumeri asub Lähis-Idas Iisraeli ja Jordaania vahelisel alal maismaa madalaimas kohas,  408 m allpool merepinda. Ta on mõlemalt poolt ümbritsetud kuni 1000m-ni ulatuvate mäge-dega. Surnumere piirkonnas valitsevad erilised klimaatilised tingimused, nagu pidevalt kõrgem õhurõhk kuni 800mm Hg, vähene õhuniiskus, u.10% enam hapniku molekule, kui tavamere tasemel, püsiv soolvee aurude kiht, mis tunduvalt vähendab kahjulike UVB kiirte jõudmist maapinnale, mahe põhja-lõunasuunaline tuul, mis suvel (aprillist oktoobrini) veidi alandab õhutemperatuuri, mis võib ulatuda 45-50kraadini varjus. Lisaks allergeenidevaba ja rahulik keskkond, saasteallikate puudumine ja muidugi maailma kõige kõrgema soolasisaldu-sega, kuni 33% merevesi. See sisaldab peaaegu kõiki Mendelejevi tabeli elemente, eriti palju magneesiumi, naatriumi, broomi. Merevee temperatuur võib kesksuvel ulatuda 40 kraadini. Piirkonnas on ka suuri ravimuda koguseid, mida kasutatakse luu- ja lihaskonna haiguste raviks. Kuid kõige enam abi saavad Surnumere ääres nahahaiguste all kannatavad inimesed. Siin asuvad mitmed kliinikud, kes suuremalt jaolt mitte ravimitega, vaid nõuannetega suuna-vad abi vajavaid inimesi, õpetavad kuidas, millal ja kui kaua viibida päikese käes, supelda meres, mida ja millal määrida nahale jne.

Tänu kõrgemale õhurõhule ja suuremale hapniku hulgale kiirenevad organismi ainevahetus- protsessid. Väiksem UVB-kiirte hulk lubab viibida tunde päikese käes, põletust kartmata. Broomi aurude kõrge kontsentratsioon õhus mõjub rahustavalt närvikavale, tuues kaasa parema une. Sellele kõigele lisandub lõõgastav „kaaluta olek“ merevees.

Klimaatiline ravi Surnumerel koosneb mitmest perioodist: aklimatiseerumine, haiguse kerge ägenemine, intensiivne ravi, tulemuste kinnistamine. Sellepärast peavad nahahaiged, olenevalt seisundist, viibima Surnumerel kolmest viie nädalani, et ravi oleks efektiivne ja peamine, et edaspidine remissiooni periood oleks võimalikult pikk. Viibimine Surnumerel tugevdab, n.ö. laeb energeetiliselt immuunsüsteemi, tõstab inimese vastupanu muude, eriti nakkuslikke haiguste suhtes, teeb ta rahulikumaks, õpetab oma haigusega hakkama saada.

Kuna kliinikute töötajad peamiselt ainult juhendavad patsiente ja varustavad neid vajalikke niisutavate kreemidega (vajadusel nii naha- kui ka sisehaiguste raviks minevate ravimitega), on väga suur tähtsus nn. meeskonnatööl, kus „veteranid“, korduvalt Surnumerel käinud abistavad ja toetavad nõu ja jõuga uustulnukaid, julgustavad tagasihoidlikke või vajadusel pidurdavad hulljulgeid. Moodustuvad huviklubid, kus inimesed saavad vabalt jagada teistega oma muresid ja saavad tänu sellele psühholoogiliselt tugevamaks. Kuna suuremal osal Surnumerel viibijatest on nahaprobleemid, mida tavaelus püütakse kõrvaliste pilkude eest varjata, on väga oluline, et siin kantakse võimalikult lühikesi riideid, mis lubavad igat väljas viibimise minutit kasulikuks muuta.

Tõenäoliselt avaldab teatud hingelist mõju viibimine Pühal maal, Jeruusalemma ja Petlemma läheduses, võimalus külastada inimkonnale tähtsaid ajaloolisi paiku.

Pärast mitmenädalast viibimist Surnumere ääres pöörduvad inimesed oma igapäevaste toimin-gute juurde paranenud ja tugevnenud ihu ja hingega.

 

Dr. Jevgeni Rubinštein, dermatoveneroloog